Kalıplar

Kalıp Nedir

Birbirine benzerliği olan parçaların istenilen eşit ölçülerde ve kısa zaman içinde üretilmesi, beden gücünün minimum seviye düşürülerek üretim yapan araç ve gereçlere kalıp denir. Makine sektörünün en etkili aracı olup farklı kalıp çeşitleri vardır. Sac metal kalıbı, plastik enjeksiyon kalıbı, makine kalıbı bunlardandır.  Örnek vermek gerekirse briket, parke taşı gibi inşaat sektöründe kullanılan ürünler Briket Makinesi tarafından üretilir.  Üretimin gerçekleşmesi için Briket Kalıbı ve Parke Taşı Kalıbı kullanılır. Kalıpçılık başlı başına bir sektör olup gelişen teknoloji içerisinde kendisini revize etmiştir. CNC tezgahları kalıp üretiminde insan gücünü ezmeye çalışsa da bunu başaramamıştır. Toleranslı çalışma sistemine uyum sağlayan, takım ve tezgah kullanabilen, tasarımında, yapımında uygulamasında yer alan ve bu işi icra eden kişi ve kişilere kalıpçı denir.

Kalıp imalatında çalışan kişi teknik resim okuma ve çizme becerisine sahip olmalıdır. Kullanılan malzeme, araç ve gereçleri bilmelidir. Isıl işleme gidecek malzemeyi, malzeme sertlik oranlarını kontrol etmeli, Lazer tezgahından gelen kalıp saclarını, baskı pabuçlarını, CNC dik işleme tezgahında işlenen parke taşı ölçülerine sahip olmalıdır. Briket Kalıbı mesleğine kendini adamış emekçiler tarafından işlenir.  Briket Makinesi kalıp ve çeşitleri farklılık gösterir.10’luk ,12.5’lik,  15’lik, 20’lik Briket kalıpları, asmolen kalıbı, dolu briket kalıbı, boş briket kalıbı ile briket üretimi gerçekleştirilir, Damla taşı kalıbı, Artı taşı kalıbı, Martı taşı kalıbı, Zigzag kalıbı,Makedonya gülü, aşık taşı kalıbı, 60mm ve 80mm parke taşı kalıpları  parke taşı üretiminde kullanılır. Bu kalıp çeşitlerinin makineye bağlanması ile farklı üretimler gerçekleştirilir.

Tasarımı gerçekleşen kalıplar yüksek üretim kapasitesi ile dikkat çeker. Makineye uyumluluğu kolay bağlanıp sökülmesi, seri üretimi doğururken zamandan tasarruf edilmesine sebep olur. Daha az işçi ile mm sonuçlara ulaşılır. Briket Makinesi kalıpları ve makinede kullanılan kalıp çeşitleri yüksek kalıp maliyeti değil, ucuz ve ekonomik kalıp maliyeti sunar. Gerekli donanım ve alt yapıya sahip olan işletmeler kalıp imalatında yetkin personel kullanımı ile başarılı sonuçlara ulaşabilirler.