Beton Parke Taşı Nedir?

Beton parke taşları, inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılan zemin kaplama esaslı yapı malzemelerindendir. Park, bahçe, saha ve yol inşaatı gibi yerlerde beton parke taşları tercih edilmektedir. Beton parke taşları imalatında titreşimli beton kalıpları kullanılır.  Beton kalıpları Beton Parke Taşı Makinesi’ne bağlanarak kullanılır. Standartlara uygun mukavemet değerine sahiptir. Parke Taşı Kalıbı Tasarımı

Beton parke taşları, üretilirken tercih edilen modele göre Parke Taşı Kalıbı tasarımı yapılır. Kalıplar dişi ve erkek olmak üzere iki parçaya ayrılır. Alt kısımda dişi kalıp yer alır. Dişi kalıp, erkek kalıptan gelecek ağırlığı zemine aktaracak özellikte tasarlanır. Parke taşının kalıcılığı göstereceği dayanım ve dirençle alakalıdır. Erkek kalıp görsel olarak önem teşkil eder, dış etkenlere maruz kalması, görünen yüzeyin aşınma, toz ve estetiğe uygun olması gerekir.

Parke Taşı İmalatı

Beton parke taşları uygulama alanlarına göre farklı boyut ve renklerde olabilir.  Genellikle yürüyüş yolları ve park zeminlerinde 60 mm, ağırlığın yoğun olduğu yol vb yerlerde 80 mm veya 100 mm kalınlığında parke taşı kullanılmalıdır.  Parke Taşı Kalıbı ile parke taşı imalatı şöyledir. Agregalar, çimento, su ve boya çeşitlerine göre depolanır. Belirlenen oranlar karıştırıcı vasıtası ile birleştirilir, Malzemeler harç kıvamına gelince konveyör bant ile makine bunkerine aktarılır. Üretimi gerçekleştiren makine operatörünün komutu ile bunker kovasında bulunan harç, harç arabasına boşalır. Harç arabasının ileri-geri hareket etmesi ile harç Parke Taşı Kalıbı’ na boşalır. Vibrasyon işleminin tamamlanması ile beton parke taşı ortaya çıkar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s