Sebeb-i  Ziyaret

Bir kaç yıl sonra Çorlu da bulunan dostlarımızı ziyaret etmek için aracımızın rotasını Karadeniz üzerinden Marmara istikametine doğru yönlendirdik. Yol boyunca Karadeniz güzelliklerini Bolu dağlarının eşsiz güzelliğine taşıyarak burada çay molası vermeyi tercih ettik. Kısa bir molanın ardından yolculuğumuz Bolu dağlarının arasından Gebze Kuzey Marmara otoyolu kavşağı yol ayrımını takiben devam etti. Çorlu Yeni Sanayi Sitesi’nde son bulan yolculuğumuz yerini dostlarla kavuşmanın verdiği sevince bıraktı. Yudumlanan çay ve kahveler muhabbetin demini akşam yemeğinde birleştirdi. Birbirinden farklı Anadolu lezzetlerinin bulunduğu sofrada hasret ve özlemler giderilerek geçmiş anılar yâd edildi, biz yol yorgunluğunu gidermek ve daha sonra buluşmak üzere otele geçiş yaptık. Sabahın ilk ışıkları arasında otelden ayrılarak Çorlu yeni sanayi sitesine doğru yol aldık, burada sebebi ziyaretimizi kadim dostumuz kabortacı Ülker ustaya ifade ederek yol göstermesini istedik. Ülker usta çocukluk arkadaşımız, ortaokul ve lise yıllarında güzel anılar paylaştığım bir dostumdu. Sanayisi ile güçlü olan Çorlu yatırım için bize hitap eden bir şehirdi. Ülker usta bize Tekirdağ ve çevresini tanımamızda büyük katkılar sundu. Sonuç olarak küçük ev aletleri imalatı yapan işyerimizi Tekirdağ sınırları içine taşımaya karar verdik.

Çorlu Lazer kesim Merkezi Ziyareti

İmalat için önemli olan parçaların üretiminde lazer kesim büküm firması ile iletişim kurmamız gerekiyordu. Yeni sanayi sitesinden ayrılıp Tekirdağ’a doğru yol aldığımızda sağ tarafta Çorlu Lazer kesim Merkezi levhasından etkilenerek firmayı ziyaret ettik. Kapalı ve aÇık üretim alanına sahip olan firma geniş bir makine parkurundan oluşuyordu. Firmanın en önemli özelliği kendi imalatını yapmasıydı bunlar arasında briket makinesi, briket kalıpları, parke taşı kalıpları, beton karıştırıcıları, beton santralleri ve kırma elek tesisleri yer alıyordu.  İmalat girişinde bizleri karşılayan Ahmet usta yaptıkları çalışmalar hakkında kısa bilgiler vererek lazer kesim büküm bölümüne kadar bizlere eşlik etti. Montajı tamamlanan briket makineleri, beton karıştırıcıları farklı kapasitelerde mobil beton santralleri karşılıklı sıralanmış hoş bir görünümü vardı. İmalathanede kullanılan makineler giriş gelişme ve sonuç bölümünü yansıtıyordu. Torna, Freze, Nc Borwek, Manyetik Matkap, Üç top silindir, Gazaltı Kaynak, Şerit Testere, Oksijen kesim ve daha fazlası kısacası bizler için gerekli olan her şey gözümüze ilişti.

Çalışmaları Yerinde İnceledik

Metal parçaların arasında ilerlerken lazer kesim tezgâhının sesini duyabiliyorduk, kalıphane bölümünü geçtiğimizde iki adet fiber lazer kesim makinesi ve iki adet cnc abkant büküm makinesi aktif olarak çalışmaktaydı. Makineleri yakından takip ederek metal parçaların kesim kalitesini kontrol ettik. Paslanmaz, karbon çeliği, alüminyum bakır ve prinç gibi metal parçalar son derece hassas ve pürüzsüz bir kesim kalitesine sahipti. İmalathaneden sorumlu Ahmet usta ile sohbet ederken Lazer kesim büküm çalışmaları hakkında bizleri bilgilendiren Erol usta 6Kw 1500X3000 ve 2 Kw 2000X6000 çift tablalı iki adet fiber lazer kesim makinesi ile hizmet verdiklerini 6000 Watt güçte, 25 mm siyah malzeme, 15 mm paslanmaz çeliği, 10 mm alüminyum, 8 mm pirinç ve bakır kesimi yaptıklarını ifade etti.  Abkant büküm tezgâhı ise  270 ton 4100X3600, 40 ton 1600X1100 özelliklerinde olduğunu öğrendik. İmalathanede bulunan bükülü parçaların hassasiyetine, büküm çizgilerinin kontrol ve derecesine bakarak çalışmaları yerinde inceledik. Küçük ev aletleri imalatı yapan bir firmanın ihtiyacından fazlasını karşılayacak bir kapasiteye sahip olduğunu öğrendik Çorlu Lazer Kesim Merkezi’nin.

Online Lazer Kesim

Diğer taraftan ziyaretimize firma genel müdürü Mehmet bey de dahil olarak Conmach Makine hakkında bizlere detaylı bilgiler sundu. Mehmet bey firmanın 1993 yılında metal sektörüne giriş yaptığını farklı aşamalardan geçerek bu günlere ulaştığını ifade etti. Günümüzde CONMACH inşaat makineleri (Briket Makinesi, Beton Santrali, Kırma Elek Tesissi, Beton Boru Makinesi ) üretim ve ihracatının yanı sıra fason lazer kesim ve büküm hizmeti verir. Mehmet bey bizlerin bilmediği en önemli noktayı firmasının Türkiye’den Avrupa’ya Online Lazer Kesim Büküm Sac İşleme Merkezi hizmeti olarak açıkladı. Bulgaristan, Sırbistan, Kosova, Slovanya,Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Makedonya, Romanya, Ukrayna, Macaristan gibi Avrupa ülkelerinden talep aldıklarını ilerleyen dönemlerde yoğun talep beklediklerini müşterilerinin kendilerine web sitesi üzerinden, e-posta veya WhatsApp ile  DVG, DXF, STP, SLDPRT, RAR, IGS, PAR, IGES formatındaki dosyaları göndererek fiyat teklifi aldıklarını söyledi. Bu bilgiler karşısında şaşkınlığımızı gizleyemedik. Bizleri detaylı olarak bilgilendiren tüm Conmach Makine çalışanlarına teşekkür ederek olumlu bir karar ile firmadan ayrıldık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s